Autorka Metody Skojarzeń i Wizualizacji, która pomaga dzieciom zrozumieć zawiłości Kształcenia Słuchu, działa na wyobraźnię, nauka staje się opowieścią pełną obrazów, kolorów. Zainspirowani uczniowie w naturalny i spontaniczny sposób są jej współautorami. Ta cenna zależność stanowi wartość najważniejszą metody.
Autorka Katalogu Motywów Melodycznych, który pomaga określać kierunki i kształty melodii, a tym samych stanowi doskonałą pomocą w pisaniu dyktand melodycznych.
Autorka Katalogu Oznaczeń Rytmicznych, który ułatwia zrozumienie grupowania wartości rytmicznych, pozwala też na błyskawiczne zapisywanie słyszanych przebiegów rytmicznych.
Autorka podręczników i pomocy dydaktycznych na zajęcia kształcenia słuchu:
W Krainie Pięciu Linii-zeszyt ćwiczeń, W Krainie Pięciu Linii-mata interaktywna, Bomba i moc. Poziom I określanie i budowanie interwalów, Bomba i moc. Poziom II korekta błędów , Śpiewanki rymowanki – zestaw ćwiczeń głosowych wspomagających rozwój skali głosu dziecka, Domino Gamowe I-karty edukacyjne, Domino Gamowe II–równoległości gam do 7 znaków przykluczowych, Sąsiedzi – Interwały, Tematyczne kolorowanki muzyczne 1, Puzzle kreatywne 1: Poznaję klawiaturę, Puzzle kreatywne 2: tryb i pokrewieństwo
Laureatka konkursu Centrum Edukacji Artystycznej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie na podręcznik, materiały metodyczne Kształcenie słuchu na wesoło – podręcznik dla nauczycieli szkół muzycznych I stopnia /wpis do indeksu podręczników /.
Wykłady zmienne z metodyki nauczania kształcenia słuchu – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (Warszawa) na Podyplomowych Studiach Kształcenia Słuchu i Audycji Muzycznych. – od 2004 r.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny (Białystok) na Podyplomowych Studiach w Zakresie Przedmiotów Ogólnomuzycznych – II edycja.
W roku 2004 zaproszona przez Międzyuczelnianą Katedrę Kształcenia Słuchu UMFC do prezentacji autorskich metod nauczania na Ogólnopolskiej Sesji Naukowo-Metodycznej.
W roku 2006 zaproszona do udziału w Międzynarodowym Projekcje Suwałki-Grodno-Białystok, który był prezentacją różnych metod nauczania w szkołach muzycznych I i II stopnia.
W roku 2008 ukazała się praca zbiorowa wykładowców akademickich: dr Alicji Kozłowskiej-Lewny AM w Gdańsku, dr Marii Wacholc AM w Warszawie mgr Marii Ćwiklińskiej AM w Poznaniu , mgr Małgorzaty Rogozińskiej PSM I stopnia w Żyrardowie , dr Barbary Stencel, AM w Katowicach, Ewy Stachurskiej i Ewy Wilczyńskiej oraz Anny Daniszewskiej. AM w Warszawie jak również mgr Beaty Marii Michniewicz.
W 2016 r. zaproszona przez prof Danutę Dobrowolską -Marucha do poprowadzenia lekcji pokazowej z udziałem uczniów PSM I i II stopnia w Suwałkach w ramach obchodu Jubileuszu 20-lecia Międzyuczelnianej Katedry kształcenia słuchu – 2016 r.
W 2017 roku zaproszona do poprowadzenia wykładu i lekcji pokazowej w ramach VII Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej dla nauczycieli przedmiotów ogólnomuzycznych i rytmiki szkół muzycznych I i II stopnia w Koninie (pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej).
temat: Metoda skojarzeń i wizualizacji
W 2018 roku zaproszona do poprowadzenia wykładu w ramach VIII Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej dla nauczycieli przedmiotów ogólnomuzycznych i rytmiki szkół muzycznych I i II stopnia, w Koninie (pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej).
temat: Dyktando rytmiczne na różnych etapach nauki muzyki w PSM I stopnia. Autorskie pomysły metodyczne.
W 2018 na zaproszenie kierownika Katedry Edukacji Muzycznej dr hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego i kierownika Pracowni Kształcenia słuchu i Harmonii ad. dr Grażyny Draus Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Warszawa) poprowadziła lekcję pokazową.
temat: Wpływ stymulacji wyobraźni i percepcji dźwiękowej na umiejętność analizy słuchowej
Od 2017 roku współpracuje z TERAZ MUZYKA , Fundacja Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej, gdzie w ramach warsztatów letnich i zimowych prowadzi kursy i lekcje kształcenia słuchu.
Na zaproszenie szkól muzycznych w Polsce prowadzi seminaria, spotkania metodyczne, lekcje pokazowe z kształcenia słuchu, m.in. Warszawa Censa, Warszawa UMFC, Radom, Łańcut, Łomża, Ełk, Grajewo, Stalowa Wola, Sanok, Jeżowe, Dywity, Tarnów, Dydnia, Tarnobrzeg, Zgierz, Chełmno, Konin, Szczecin, Zakopane, Koszalin, Katowice, Krosno Odrzańskie, Żyrardów, Augustów, Słubice, Suwałki.
Beata Maria Michniewicz jest założycielem i prowadzącą Centrum Muzyki, którego główną działalnością są kursy muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym „Muzykolandia” (od 1996 r.) – dziś wielu absolwentów to laureaci konkursów o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, makroregionalnym i regionalnym ( na 100 laureatów 80 to absolwenci „Muzykolandii”).
Założycielka Suwalskiego Chóru Dziecięcego, w skład którego wchodzą dzieci w wieku od 3 do 11 lat. Zespół zrealizował kilka ciekawych projektów.
Ekspert Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, uczestniczący w pracach komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, 2013 r.
Doradca metodyczny powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
doradztwo przedmiotowe kształcenie słuchu, dziecięce zespoły wokalne, orffowskie zespoły instrumentalne obejmujące wszystkie typy szkół muzycznych I stopnia, prowadzone przez różne organy na terenie całego kraju), 2015 r.-2017 r
Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej – od 2020 r.
Nagrody:
Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, 2008 r.
Nagroda Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, 2011 r.
Nagroda dyrektora CEA I stopnia, 2013r.
Odznaka Honorowa – Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2013 r.
Laureatka Plebiscytu Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej Osobowość Roku 2017 w Dziedzinie Kultury za szczególne zaangażowanie w rozwój dzieci uzdolnionych muzycznie oraz za sukcesy pedagogiczne, 2017 r.
Medal srebrny za długoletnią służbę, 2018 r.
Nagroda II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2019 r.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, 2019 r.
Nagroda Indywidualna I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, 2021 r.
Nagroda Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w latach:
1993, 1995, 1998, 2001, 2002, 2005, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020, 2022, 2023
Tytuł honorowy profesora oświaty, za wybitne osiągnięcia pedagogiczne, 2023 r.
Nagroda II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2024 r.